niedziela, 5 czerwca 2011

Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród"

Kolejna moja ukochana opowieść z młodszych lat to "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett. Postanowiłam co jakiś czas sięgać po książki "dla dzieci", które często okazują się bardziej wartościowe i niosą za sobą więcej treści, niż niejedna pozycja serwowana nam, z przeznaczeniem "dla dorosłych".

Mary Lennox zostaje osierocona przez rodziców i musi przenieść się do domu wuja Archibalda Cravena. Początkowo zbuntowanej i krnąbrnej dziewczynce jest ciężko przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jednak za sprawą służącej Marty i jej brata Dickona, życie Mary powoli nabiera barw. Całkiem przypadkiem odkrywa w ponurym domostwie jeszcze jednego lokatora - Colina Cravena, syna Archibalda. Chłopiec myśli, że jest śmiertelnie chory, cały czas leży i tyranizuje otoczenie. Matka jego zmarła przy porodzie, a ojciec obwinił za to chłopca, któremu nie potrafi okazać pozytywnych uczuć. Przyjaźń z Mary i Dickonem całkowicie zmieni tego egoistycznego i nieszczęśliwego człowieka i pozwoli mu inaczej spojrzeć na otaczający go świat.
Jest jeszcze ogród, zamknięty na cztery spusty, do którego Mary odnajduje klucz i któremu wraz z Dickonem, a później również Colinem poświęca wiele czasu i energii. Jak się okazuje, miejsce to ma swoją bardzo smutną historię...

Dostałam do swoich rąk przepiękne, nowe wydanie "Tajemniczego ogrodu" okraszone nie tylko ilustracjami odnoszącymi się do treści książki, ale również, pięknymi, kolorowymi obrazkami przedstawiającymi kwiaty i pełniącymi funkcję edukacyjną (wszystkie są dziełem Pani Alicji Rybickiej).
Tej książki chyba nie muszę nikomu polecać, bo to klasyka literatury dziecięcej i podejrzewam, że większość, jak nie wszyscy, mieli już do czynienia z Mary, Dickonem i Colinem. Jeśli nie, to koniecznie musicie nadrobić zaległości!

Zrobiłam kilka zdjęć, żeby zobrazować to, o czym pisałam wyżej, czyli jakość tego wydania...


30 komentarzy:

 1. Tez lubiłam tą ksiażkę.A wydanie naprawde piekne.

  OdpowiedzUsuń
 2. to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa, a wydanie faktycznie piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako przkorne dziecko niechętnie ją czytałam i nawet jej nie skończyłam.
  Ale teraz chętnie bym do niej wróciła.
  Jak dobrze, że mam kartę w bibliotece dziecięcej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ niesamowite wydanie! Naprawdę warto mieć. To też jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa. Czytałam prawie zawsze, gdy mnie zmogła angina:) Pomagała mi wyzdrowieć oczywiście:)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Tajemniczy ogród",to obok "Małej księżniczki" jedna z moich ulubionych lektur z dzieciństwa :)
  A to wydanie jest piękne,muszę się zastanowić nad kupnem dla córki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nie będę oryginalna i również stwierdzam, że to jedna z piękniejszych książek moje dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wydanie jednej z ulubionych moich książek z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Tajemniczy ogród" to dla mnie książka do nadrobienia, już czeka na moim okiennym stosiku, ale niestety nie w takiej pięknej oprawie - zazdroszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. pamiętam kiedy będąc w podstawówce wybrałam się z klasą na film "Tajemniczy ogród" i byłam zachwycona, książkę uwielbiam :) przyznaję, że piękne to Twoje wydanie

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydanie rzeczywiście cudne, ilustracje zachwycają!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydanie rzeczywiście przepiękne. A do książki mam ogromny sentyment. Najbardziej chyba przez wrzos :) wszystko co kojarzy mi się ze wrzosem jest dla mnie boskie :) 'I STAŁ SIĘ WRZOS NARZĘDZIEM PIESZCZOTY' ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. jej ,w dzieciństwie uwielbiałam tę książkę , a to wydanie jest po prostu wspaniałe :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio zakupiłem sobie na ebooka. chcę przeczytać znowu na wakacjach

  OdpowiedzUsuń
 14. Cudowne wydanie ;)
  Chyba się skuszę i kupię tą książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oczywiście czytałam i pamiętam, że bardzo mi się podobało. Piękna okładka i ilustracje w środku też :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękna i bardzo mądra książka. Pamiętam, że "Tajemniczy ogród", "Mała księżniczka" oraz "Mały lord" były moimi najukochańszymi książkami z dzieciństwa. Co jakiś czas pożyczałam wybiórczo jedną z nich i odpływałam w zupełnie inną rzeczywistość.

  Później odkryłam także "Anię z Zielonego Wzgórza" i obok Burnett Montgomery dołączyła do grona moich najukochańszych pisarek.

  Chciałabym po latach wrócić do tych książek. Przywodzą mi na myśl beztroskę i bezgraniczne szczęście.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. O jejku, jakie śliczne wydanie!!! Cudo, chcę to mieć!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam tą książkę, też od czasu do czasu ją czytuję :]

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam tę książkę bardzo dawno temu, ale pamiętam, że wywarła na mnie ogromne wrażenie. A to wydanie, które prezentujesz jest zachwycające :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękne. Każdy chyba od dziecka kochał "Tajemniczy ogród", ja cały czas mam senstyment do tej książki. Wydanie jest niesamowite, aż chce się je mieć.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie pamiętam czy ją czytałam, chyba tak, ale skoro mam wątpliwości to znaczy, że muszę przeczytać zwłaszcza, że film jako dziecko uwielbiałam. A takie wydanie... Ba! Musi się znaleźć na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam ten tytuł w domu, kilkakrotnie czytany, ale jakość Twojego wydania mnie zachwyciła. Ilustracje są wyjatkowo dopracowane. Chyba sobie takie kupię.

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękne jest to wydanie "Tajemniczego Ogrodu". Idealne na prezent. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Rzeczywiście wydanie zachwycające, wzbogaca czytaną treść i cieszy oczy pięknymi ilustracjami. "Tajemniczy ogród" -też bardzo miło wspominam - to dobry pomysł aby wracać do książek sprzed lat...

  OdpowiedzUsuń
 25. Gdybym nie miała na półce egzemplarza kupionego ledwie kilka lat temu, skusiłabym się na pewno, przede wszystkim dla przyjemności oglądania tych cudnych rysunków - moja mama uwielbia takie rysunki kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wydanie rzeczywiście przepiękne :) czytałam dawno temu, ale jest na liście książek które mam zamiar przeczytać jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Uwielbiam tą książkę! Piękne ilustracje! Oto mój blog literacki: http://recenzujemyto.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Baner