piątek, 1 lutego 2013

Zapowiedzi w kolorze "Czarnym"...

Przeglądałam wczoraj zapowiedzi wydawnictwa Czarnego i wpadłam w niemałą euforię na widok nowej pozycji Swietłany Aleksijewicz... Jednak to nie jedyna książka, która wpadła mi w oko podczas odwiedzin na stronie... Postanowiłam więc podzielić się z Wami tymi kilkoma interesującymi zapowiedziami :)Przekład z języka rosyjskiego Jerzy Czech
W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy. Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Ale też sprawy, przed którymi dzieci powinny być chronione – śmierć, cierpienie, brak ojca, okrucieństwo i głód.
Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym, którzy przez lata byli tylko częścią niemego, anonimowego tłumu, tak zwanej ludności cywilnej, w wielkiej historii zawsze mniej ważnej od żołnierzy.
Genialna reporterka udowadnia, że bez ich pamięci ciągle nie wiemy, czym jest wojna.

Premiera: marzec 2013

Pitcairn to skrawek lądu na Oceanie Spokojnym leżący piętnaście tysięcy kilometrów na południowy wschód od Londynu. W 1790 roku do brzegów wyspy przybił brytyjski okręt Bounty. Buntownicy zeszli na ląd.
Obecnie żyje tam kilkadziesiąt osób. Sześć razy do roku w pobliże wyspy podpływa statek, czasem zawija jacht, a mieszkańcy z tajemniczych powodów niechętnie patrzą na obcych.
Angielski dziennikarz został deportowany, zanim zdążył zejść z pokładu. To samo spotkało francuskiego autora książek podróżniczych. Pewna reporterka usłyszała: „Powiesimy cię, jeśli o nas źle napiszesz”. Korespondentka australijskiego „The Independent” była zastraszana. Na forum internetowym zamieszczono post: „Kathy Marks powinna być zastrzelona”.
Maciej Wasielewski dostał się na wyspę, podając się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, okazało się jeszcze bardziej skomplikowane, niż przeczuwał…

Premiera: kwiecień 2013

Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli. Prezydenta, premiera, parlament i armię. Centralna Komisja Wyborcza organizuje wybory, poczta emituje znaczki. Trzydziestoletni helikopter Abchaskich Linii Lotniczych wozi pasażerów z Suchumi do wysokogórskiego Pschu, a obywateli informują agencja Apsnypress, telewizja, radio, gazety, internet.

Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu dwudziestu lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi abchaskie parapaństwo o spornych granicach i niejasnym statusie. Polska nie uznaje Abchazji, uważając ją za część Gruzji. Tego samego zdania jest reszta świata – z wyjątkiem Rosji, Nikaragui, Wenezueli, Nauru, Vanuatu i Tuvalu. Uznanie Abchazji i coraz liczniejszych państw o podobnej genealogii zrodziłoby dziesiątki nowych konfliktów i wywróciło do góry nogami międzynarodowy ład…


Premiera: kwiecień 2013

Po 1986 roku nazwa „Czarnobyl” nieodłącznie kojarzy się z przerażającą katastrofą reaktora jądrowego. To dzięki niej o małej miejscowości usłyszał cały świat. A przecież Czarnobyl to także symbol poplątanych dziejów polsko-ukraińsko-rosyjsko –żydowskich, zawirowań historii i sąsiedzkiego rewanżyzmu. Franceso M. Catallucio próbuje odtworzyć latopis wymazany z ludzkiej pamięci przez hekatombę.

Premiera: kwiecień 2013

 Zapraszamy w kolejną podróż z Paulem Theroux. Tym razem światowej sławy pisarz i podróżnik postanowił przejechać cały kontynent afrykański: od Kairu do Kapsztadu droga wiedzie wzdłuż Nilu, przez Sudan i Etiopię, Kenię i Ugandę, Tanzanię, Mozambik i Zimbabwe — aż do samego krańca Afryki Południowej. Theroux podróżuje oczywiście pociągiem, ale nie tylko — rzeki przepływa dłubanką, pyliste drogi pokonuje rozklekotanym autobusem i ciężarówką transportującą bydło. To z nich otwierają się dla niego widoki na jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych krajobrazów ziemi.

Dla pisarza jest to podróż zarazem odkrywcza, jak i sentymentalna. Prawie czterdzieści lat wcześniej Theroux pracował w Afryce jako nauczyciel. Odwiedza więc swoją dawną szkołę, uczniów i afrykańskich przyjaciół. Z wielką pasją obserwuje zdumiewające i wyniszczające zmiany, które zaszły w znanych mu miejscach. Jak zawsze spostrzegawczy i ciekawy wszystkiego, rejestruje każdy szczegół i z charakterystycznym dla siebie humorem zabiera czytelników na niezwykle pouczającą epicką wyprawę. Safari mrocznej gwiazdy to jedna z najlepszych i najodważniejszych książek Paula Theroux. To list miłosny do Afryki.

 Premiera: 6 luty 2013

Widzicie coś dla siebie wśród tych "czarnych" zapowiedzi? :)

17 komentarzy:

 1. Tym razem nie znalazłam nic dla siebie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowała mnie książka Wasielewskiego. Z pewnością do niej zajrzę, bo już zamieszczony przez Ciebie krótki opis bardzo mnie zaciekawił i zaintrygował.
  Relacja z podróży Therouxa też z pewnością jest godna uwagi, ale mam na półce jego poprzednią książkę i najpierw się z nią zapoznam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka Wasilewskiego ma strasznie intrygujący ten opis :) Aż nie mogę się doczekać chwili, kiedy będę mogła zagłębić się w lekturze i odkryć czego dowiedział się autor :)

   Usuń
  2. A jak znam życie przeczytasz za osiem lat ;)
   Z jednej strony nie mogę doczekać się nowej Aleksijewicz, z drugiej "Czarnobylska modlitwa" rujnuje mnie emocjonalnie i nie wiem czy tak szybko sięgnę po następny jej reportaż. Ja wszystko przełknę tylko nie krzywdę małych bezbronnych dzieci :(

   Usuń
 3. Książka Wasilewskiego koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie zainteresowała druga i trzecia pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Safari Mrocznej Gwiazdy wygląda mi na warte przeczytania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam kilka książek o Czarnobylu i chętnie przeczytam kolejne, lubię Wyd. Czarne,chociaż nie przepadam za ich okładkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też znalazłam w zapowiedziach Czarnego masę cudowności, niekoniecznie powielających się z Twoją listą, ale dopiero u Ciebie zauważyłam Wasilewskiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli o mnie chodzi, z chęcią przeczytałabym wszystko - zwłaszcza książki z serii Reportaż :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wasielewski napisał świetną książkę o Wyspach owczych (aż zapragnęłam tam pojechać, niestety ceny promów ostudziły mój entuzjazm) dlatego z przyjemnością sięgnę po "Jutro przypłynie królowa".

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurde, chętnie bym poczytał niektóre z tych rzeczy, niestety, cały mój czas pochłania kancelaria prawnicza. Wrocław jest takim miastem, że trzeba cały czas pracować, aby utrzymać się na powierzchni. Może jak będę miał jakiś urlop to znajdę trochę czasu na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Safari..." przeczytam koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam i polecam z czystym sumieniem! Szczegóły w recenzji, bo długo by pisać :)

   Usuń
 12. Cikawy wybór!
  Gdzieś czytałam fragmenty "Jutro przypłynie..." i bardzo mnie zaciekawił ten tytuł. Theroux czytałam "Wielki bazar kolejowy", a "Safari mroczej gwiazdy" (po angielsku) dostałam kiedyś w prezencie, ale jakoś Theroux mi nie przypadł do gustu i nie wiem, czy w ogóle przeczytam. A "Czarnobylską modlitwę" Aleksiejewicz wypożyczyłam w bibliotece :) Zobaczymy, czy zachęci mnie do jej kolejnej książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydawnictwo Czarne odkryłam dopiero niedawno ale już pokochałam. Właściwie każda ich książka dotyczy czegoś wartego uwagi, więc najchętniej zgarnęłabym cały zestaw :-)

  OdpowiedzUsuń

Baner