poniedziałek, 19 września 2011

Kilka interesujących zapowiedzi... ;)

Ostatnio wpadło mi w oko kilka książek, które bardzo chciałabym dorwać w swoje ręce...


Mario Vargas Llosa "Marzenie Celta"

Kim był Roger Casement? Bohaterem czy zdrajcą? Idealistą czy realistą? Osobą moralną czy niemoralną? Mario Vargas Llosa zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, zaczął studiować życie Rogera Casementa. Dochodzenie, które przeprowadził, zaowocowało Marzeniem Celta.

Za Llosą niespecjalnie przepadam, ale zainteresowała mnie tematyka tej książki.

Premiera: 01.10.2011

Haruki Murakami "1Q84. Tom 3"

W trzecim tomie tej fantastycznej powieści Murakamiego poznajemy dalsze losy Aomame i Tengo rozgrywające się w niezwykłym świecie roku 1Q84. Ona ukrywa się przed zemstą członków sekty za zamordowanie Lidera, a on czuwa przy łóżku nieprzytomnego ojca w mieście kotów. Czy mściciele trafią na ślad Aomame? Czy Tengo rozwiąże zagadkę powietrznej poczwarki? Czy Tengo i Aomame wreszcie się spotkają? Czy wydostaną się ze świata Little People i dwóch księżyców, czy też na zawsze pozostaną w zaskakującej rzeczywistości powieści wewnątrz powieści stworzonej przez Tengo, jasnowidzącą piękność, Fukaeri? Autor w kolejnym tomie "1Q84" odpowiada na te pytania, a do dwóch przeplatających się wątków dołącza trzeci...

Premiera: 02.11.2011

Michel Houellebecq "Mapa i terytorium"

Mapa i terytorium to oczywiście biografia fikcyjnego artysty Jeda Martina, z mocnym wątkiem kryminalnym. Ale jest to również błyskotliwa satyra społeczna - bo jak inaczej potraktować ironiczny portret paryskich środowisk artystycznych? - i traktat o ułomności relacji międzyludzkich, które tak dobrze obrazuje historia Jeda i jego ojca. Grzechem byłoby też nie wspomnieć o powracającym motywie grzejnika, czyli o zabawie pisarza z tradycją powieści francuskiej.

Premiera: 12.10.2011

Alexandra Cevelius, Rabija Kadir "Szturmując niebo"

Ta biografia jest jak powieść: jej bohaterka - urodzona wśród poszukiwaczy złota, dorastająca w czasach wypędzeń i ucieczek, prosta kobieta, która została multimilionerką i deputowaną chińskiego parlamentu, a potem doświadczyła więziennego odosobnienia - przekonała się, co dla pojedynczego człowieka znaczy walka w imieniu wyższych celów. Od kilku dziesiątków lat angażuje się niestrudzenie w działalność na rzecz praw swoich muzułmańskich krajan, którzy w północno-zachodnich Chinach domagają się od Pekinu wolności religijnej, kulturalnej i gospodarczej. Chiński rząd działa przeciw Ujgurom pod płaszczykiem zwalczania światowego terroryzmu: Ujgurzy są w Chinach bezwzględnie prześladowani, torturowani i mordowani. Cena, jaką Rebija Kadir płaci za swoje zaangażowanie, jest wysoka i wykracza daleko ponad wartość jej handlowego imperium. Uwolniona z więzienia dzięki interwencji międzynarodowych organizacji obrony praw człowieka, od 2005 roku mieszka z mężem w Stanach Zjednoczonych. Pięcioro jej dzieci, które pozostały w Chinach, nadal spotykają dotkliwe kary za każdą wypowiedź polityczną matki. Z tych właśnie powodów decyzja opublikowania dramatycznej historii jej życia i zwrócenia uwagi światowej opinii publicznej na stosunki panujące w Chinach jest dowodem nie tylko politycznej, ale i cywilnej odwagi.

Premiera: 06.10.2011

Ignacy Chiger "Świat w mroku"

Trudno opisać emocje towarzyszące niewyobrażalnym dziś wydarzeniom, kiedy ocalenie żydowskiego życia w okupowanym Lwowie było niemożliwe. Ignacy Chiger – ojciec dziewczynki w zielonym sweterku – opisał przeżycia swoje i jego żydowskiej rodziny, gdy przyszło zamienić dostatnie życie na walkę o przeżycie w warunkach niegodnych człowieka. Pobyt w getcie, a później czternaście miesięcy w kompletnej ciemności lwowskich kanałów to czas, w którym nastąpił ciąg wielkich małych cudów, obcy ludzie stali się rodziną, a dobry Polak okazał się Aniołem Stróżem. Szczegółowa, relacja wydarzeń z pierwszej ręki, spisana zaraz po wyzwoleniu to niezwykle cenny dokument historyczny dla okresu okupacji sowieckiej i niemieckiej, obrazujący surową codzienność życia mieszkańców Lwowa.

Premiera: 23.09.2011

Małgorzata Szejnert "Dom Żółwia. Zanzibar"

Opowieść o wyspie - kluczu do Afryki. Z tej maleńkiej wysepki wyruszali na kontynent wielcy odkrywcy: David Livingstone, Henry Morton Stanley, Richard Burton. Tu były największe na świecie targi niewolników, plantacje goździków, aukcje kości słoniowej.
W połowie lat 60. ubiegłego wieku Zanzibarem wstrząsnęła rewolucja antyarabska. Nastały rządy prokomunistycznej partii rewolucyjnej. Dziś wyspa powoli próbuje budować normalne życie.

Premiera: 2011

I na koniec... piękny kalendarz na rok 2012!



13 komentarzy:

 1. Szczególnie mam "chęć" na Houellebecq`A i Murakamiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Tobie już wiem, że będę musiała polować na "Świat w mroku". Wybitnie moja tematyka. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chęć mam na wszystko, tylko gdzie znaleźć tyle czas? :-)
  Okładka kalendarza rzeczywiście piękna, ale jakoś nie mogę się przekonać do tego typu połączeń. Zawsze doszukuje się chwytów marketingowych i ułatwień dla snobów, którzy chcą zabłysnąć w towarzystwie.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O! A ja chcę mieć ten kalendarz...''Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki'' bardzo mi się podobała ta książka..kalendarz super..

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Llosy to marzenie, chętnie wyciągnę po nie spragnione lektur łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja osobiście mam chęć na ,,Świat w mroku'' choć pozostałe też są ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 7. oj ten kalendarz to bym chciała i to bardzo:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Małgorzata Szejnert - koniecznie. Bardzo mnie ucieszyłaś informacją o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba najbardziej do Murakamiego mnie ciągnie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nowa Szejnert!
  Dzięki za informację, będę wyczekiwać z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 11. o kalendarz "Szelmostwa":) oj chyba się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń

Baner