wtorek, 17 maja 2011

Kristina Ohlsson "Odwet"

"Odwet" to drugi, po "Niechcianych", kryminał z cyklu o Fredrice Bergman, młodej ambitnej analityczne zatrudnionej w policji.
Nie czytałam niestety pierwszej części , nie miało to jednak wpływu no mój odbiór "Odwetu", który jest bardzo dobrym przedstawicielem gatunku.

Policja znajduje zwłoki Pastora i jego małżonki. Z listu pożegnalnego wynika, że Jackob Ahlbin zabił żonę a później siebie z rozpaczy po śmierci córki Karoliny. Wiele jednak wskazuje na to, że samobójstwo to nie było. W międzyczasie ginie pod kołami samochodu emigrant, zamieszany w napad z bronią w ręku. Te dwa wątki z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego, łączą się w niezwykle spójną i zgrabna całość.
Oprócz tego towarzyszymy młodej kobiecie w Bankoku, która pada ofiarą tajemniczego spisku, mającego na celu pozbawienie ją tożsamości.

"Odwet" to jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam w ostatnim czasie. Ciekawi bohaterowie, pracujący w policji, zaskakujące rozwiązania i zwroty akcji. Wiele wątków jednocześnie, które prowadzą do jednego, zupełnie nieoczekiwanego zakończenia. Autorka, może troszkę za wcześnie zdradziła nam ostateczne rozwiązanie, niemniej i tak "Odwet" to naprawdę kawałek dobrej roboty. Wątki osobiste bohaterów bardzo mnie wciągnęły, lubię kiedy w tego typu książkach znajduje się trochę tła obyczajowego. Z pewnością sięgnę po kolejne książki z tego cyklu, o ile nie odstraszy mnie ich cena (39 zł, to trochę za dużo...)
Polecam!

8 komentarzy:

 1. Książka ma świetną okładkę! Brzmi też ciekawie, chyba przeczytam:P

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce "Niechciane", więc najpierw zapoznam się z 1 częścią cyklu. Jak mi się spodoba, to i po "Odwet" sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałem, ale przy takiej recenzji widzę że to błąd i postaram się nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. kryminały toja uwielbiam :)Tylko czemu te książki takie drogie ??

  OdpowiedzUsuń
 5. No, to prawda, książka jest bardzo ciekawa, a i fragmenty z życia osobistego śledczych bardzo ciekawe. Żałuję, że nie czytałam pierwszej części, ale zamierzam to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie sięgnę, bo nie lubię kryminałów...

  OdpowiedzUsuń
 7. Rozmawiałyśmy już sobie o niej więc tylko dodam, że również chętnie sięgnę po kolejne książki tej autorki tak jak chciałabym przeczytać "Niechciane". I masz rację choć wydana na ładnym wysokiej jakości papierze 39 zł to troszkę za dużo. Ale niestety, coraz trudniej będzie nam nabyć książkę za 29 zł :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka w sam raz dla mnie :-)

  OdpowiedzUsuń

Baner