czwartek, 1 listopada 2012

Kolejne jesienne zapowiedzi...

To już kolejny post z jesiennymi propozycjami, które z pewnością prędzej czy później trafią na moją półkę. Chyba uczynię z tego stały element bloga i prezentować będę pozycje, których szczególnie mocno wyczekuję... Być może dzięki temu Wam również wpadnie coś w oko!

Niezwykle zdjęcia autorstwa Czesława Czaplińskiego i niezwykłe historie. Wśród bohaterów – Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Paloma Picasso, Ryszard Kapuściński, Janusz Głowacki i Lech Wałęsa. 


Premiera: 07.11.2012










Znakomite szkice biograficzne autorstwa Anny Janko. Poetka i pisarka z niezwykłą błyskotliwością kreśli portrety niezwykłych osób - m.in. Margaret Mitchell, Mii Farrow, Czesława Miłosza, Dustina Hoffmana. 
Anna Janko - poetka, pisarka, krytyk literacki. Autorka wielu tomików wierszy. Jej debiut prozatorski Dziewczynka z zapałkami został doceniony zarówno przez krytyków, jak i czytelników.

Premiera: 07.11.2012








 Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska – opowieść bardzo kulturalna z satyrycznym zacięciem – wzięła się z miłości Autorki do jednego z najpiękniejszych zakątków na świecie - Gruzji. Decyzja o jej napisaniu zapadła równo dwadzieścia pięć lat po tym, jak po raz pierwszy „tanecznie” tam zawitała…

W pierwszej, bardzo osobistej części spoglądamy na Gruzję oczami zauroczonej nią Autorki. Znajdziemy tu wzruszającą historię jej pierwszej miłości, magię tańca kartuli i przygody związane z realizacją filmu Tańcząca z Gruzją.

Część druga to wielka biesiada - supra, na którą Kasia Pakosińska zaprosiła Gruzinów. Przy stole zastawionym gruzińskimi przysmakami toczą się rozmowy, przeplatane toastami, anegdotami i wspomnieniami.

Napisana niepowtarzalnym językiem, wzruszająca, dowcipna, szczera i mądra – taka właśnie jest Książka pakosińsko-gruzińska.

Premiera 07.11.2012

Jak się ma ojca chrześcijanina, matkę muzułmankę, a męża Żyda, to nosi się cały świat w sobie, a dialog kultur ma się za każdym razem, gdy sie otwiera usta – lub sięga po pióro. Anna Mahjar-Barducci urodziła się w Maroku, mieszkała długo w Pakistanie, a teraz żyje między Waszyngtonem a Jerozolimą. Jej pierwsza książka – Pakistan Express – wyszła we Włoszech, i został dobrze przyjęty przez krytykę. To reportaż ze współczesnego Pakistanu, który zaczyna się od Abbotabadu, miasta w którym Amerykanie zabili Bin Ladena, a w którym autorka przemieszkała pięć lat – lecz następnie przechodzi do obrazów kraju odmiennych od oczekiwań czytelnika, przywykłego do kojarzenia Pakistanu głownie z obłąkanymi muzułmańskimi fanatykami. Autorka prowadzi nas do mułłów – przeciwników talibów i do pakistańskiej drag queen. Pokazuje, jak wściekle ciekawie żyje kraj którego tożsamość jej równie różnorodna, jak własna tożsamość autorki.  Na ukazanie takiego bogactwa kultur i przynależności nie może być jednego przepisu, i autorka oczywiście nie sili się na to. Pokazuje za to nam swoje rozmaite przepisy na Pakistan – i przyozdabia je smakowitymi przepisami pakistańskiej kuchni, wplatając je w swoja opowieść. To nie tylko jednak z najlepszych książek o Pakistanie, jakie czytałem. To także znakomity przykład tego, jak pisać o odległym kraju nie wpadając w pułapkę egzotyczności, orientalnej cepeliady, pozostając wiernym złożoności i tematu, i własnej – i zakładając z szacunkiem inteligencję czytelnika.

Premiera 20.11.2012

Portrety wybitnych aktorek polskiego kina i teatru. W rozmowach ze znakomitym recenzentem i krytykiem teatralnym, o życiu, zawodzie i rzeczywistości tak jak ja postrzegają dziś, w czasach gdy ich zawód tak bardzo sie komercjalizuje, gdy wybory są często krańcowe - pomiędzy "p" i "p" czyli pasją i pieniędzmi. m.in. Nina Andrycz, Ewa Błaszczyk, Stanisława Celińska, Anna Dymna, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Marta Lipińska, Danuta Stenka, Beata Tyszkiewicz, Ewa Wiśniewska... Forma przedstawienia bohaterek będzie bliska esejowi literackiemu: "portret słowem malowany". W odrębnych rozdziałach znajdą się fragmenty wywiadów przeprowadzonych z aktorkami, wypowiedzi ich przyjaciół oraz adwersarzy, a także autorska prezentacja dorobku bohaterek.

Premiera 07.11.2012



Z nostalgią i humorem, odrobina plotek, więcej historii i mnóstwo fascynujących szczegółów z tamtych, minionych już lat. Od samych początków, od roku 1957, kiedy zaczęła powstawać polska telewizja, kiedy Włodzimierz Sokorski, będący szefem Radiokomitetu, przyjął do pracy pierwszych spikerów - niezapomnianego Jana Suzina I Eugeniusza Pacha. Anegdoty i zakulisowe polityczno-towarzyskie smaczki, rozdziały poświęcone realiom PRL-u, materiały archiwalne i najważniejsze - historie prawdziwych gwiazd tamtych czasów - prezenterek telewizyjnych - Ireny Dziedzic, Edyty Wojtczak, Bogumiły Wander, Bożeny Walter, Krystyny Loski i Katarzyny Dowbor.

Premiera 07.11.2012






Widzicie coś dla siebie? :)

7 komentarzy:

  1. "Boscy i nieznośni" wydają się ciekawą lekturą. Chętnie przeczytam, jeśli wpadnie mi w ręce:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe propozycje, ale szczególnie zainteresował mnie "Pakistan express".

    OdpowiedzUsuń
  3. "Portrety z historią" to absolutnie mój typ! Ostatnio rzuciło mnie na biografie, więc... :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Georgialiki mogą być ciekawe, ale musiałam je skreślić z listy do kupienia. Jak będzie okazja pożyczyć od kogoś albo z biblioteki to przeczytam:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Tym razem niestety nic dla mnie. Nie te gatunki :) Czytam zupełnie co innego :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Książka Pakosińskiej zapowiada się rewelacyjnie! :)

    OdpowiedzUsuń

Baner