sobota, 7 stycznia 2012

Lisa Genova "Motyl"


Choroba Alzheimera to postępujący zanik kory mózgowej, powodujący otępienie, zaburzenia pamięci, zmiany nastroju, problemy z procesami poznawczymi. Choroby nie można leczyć, co najwyżej można ją odrobinę spowolnić. Występuje głównie u osób powyżej 65 roku życia. Zdarza się jednak u niewielkiej ilości pacjentów, że choroba atakuje ludzi dużo młodszych i to właśnie spotkało bohaterkę Lisy Genovy - Alice Howland.

Alice ma 50 lat i pracuje na etacie wykładowcy psychologii na Harwardzie. Jest znana i poważana w swoim środowisku, prowadzi wiele konferencji, a studenci uwielbiają jej wykłady. Życie rodzinne Alice, to trójka dorosłych już dzieci i mąż realizujący się w pracy naukowej. Kobieta ma ustabilizowaną i dobrze zorganizowaną codzieność i jak jej się wydaje, wiele lat przed sobą.

Spokój życia profesor Howland burzą dziwne sytuacje, jakie zaczynają jej się przytrafiać. W trakcie wykładu zapomina słowa, w czasie joggingu nie potrafi sobie przypomnieć jak wrócić do domu, mimo zapisanych na karteczkach przypomnień nie realizuje swojego planu dnia. Wszystkie te symptomy przypisuje menopauzie, jednak mimo upływu czasu jej stan nie poprawia się, wręcz przeciwnie...
Diagnoza lekarska jest zaskoczeniem. W wieku 50 lat Alice Howland dowiaduje się, że jest chora na Alzheimera. Od tego momentu stajemy się świadkami postępu choroby, która wyniszcza mózg kobiety. Lisa Genova świetnie pokazała nie tylko wewnętrzne przeżycia pacjentki świadomej swojego stanu i nie potrafiącej się z nim pogodzić, ale również zmagania rodziny, czyli męża i dzieci, którzy muszą dostosować swoje życie do postępującej choroby bliskiej osoby. Demencja Alice rujnuje jej codzienność, jednak mimo to kobieta stara się znaleźć zrozumienie i wsparcie wśród innych podobnych jej osób i żyć normalnie.

"Motyl" to pozycja, która zapada w pamięć na długo. Autorka krok po kroku pokazuje postęp choroby i to co czyni ona z człowiekiem. Na przykładzie Alice widzimy, jak szanowana profesor Harwardu w ciągu kilku miesięcy nie jest w stanie sama wyjść z domu, czy napisać maila. Genova, doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, posiada ogromną wiedzę na temat wyniszczającej choroby Alzheimera, a "Motyl" to idealna propozycja dla osób chcących pogłębić wiedzę na jej temat.

Lisa Genova stworzyła bardzo prawdziwą i wstrząsającą książkę, która pokazuje świat osoby cierpiącej na chorobę, z którą jeszcze nikt nie wygrał i na którą nie wymyślono lekarstwa. Naprawę warto zapoznać się z "Motylem"!

18 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym zapoznać się z tą książką. Mimo iż tematyka dość ciężka to na pewno ważna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę mieć i przeczytać tą książkę. KONIECZNIE!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tylko zobaczyłam książkę chciałam ją przeczytać,więc może w końcu uda mi się na nią trafić.:P

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja się tej książki trochę boję, ze względu na temat...choć przez to jeszcze bardziej chcę ją przeczytać, a stoi już w kolejce od dosyć długiego czasu...więc wracam do czytania pod kołderką, coby kolejkę zmniejszać sukcesywnie:) pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciężki temat. Na pewno przybliża zagadnienie samej choroby. Dobrze, że taka książka powstała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie lubię czytac książek o chorobach (ze względów osobistych)wolę pogodniejsze książki:) Ale może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio ta okładka gdzieś przemknęła mi na bibliotecznej półce, więc teraz pozostaje mi tylko rozejrzeć się za nią bardziej na poważnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka ciekawa i realnie oddająca postępy tej choroby

  OdpowiedzUsuń
 9. Od jakiegoś czasu poluję już na tę książkę ;-) Mam nadzieję, że w końcu uda mi się ją przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała, rewelacyjna i niepowtarzalna pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa tematyka. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć i przeczytać tę książkę:) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 12. Na tę książkę zwróciłam uwagę jakiś czas temu, swego czasu pojawiło się pozytywnych recenzji. Mam nadzieję, że książka wpadnie mi w ręce, bo zapowiada się na ciekawą, trudną, ale z życia wziętą historię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Baardzo chciałabym w końcu przeczytać tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. czytałam już wiele pozytywnych opinii na temat tej książki, nadal nie udało mi się jej przeczytać, ale mam nadzieję, że w tym roku dam radę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dużo słyszałam i pragnę się zapoznać z tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam "Motyla" i bardzo mi się książka podobała. Ale również mnie przygnębiła. Nie znalazłam tam zbyt wielu naturalistycznych scen, mimo wszystko, całkowicie zgadzam się z Twoją recenzją:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Może trochę źle to ujęłam, ale fikcja literacka została stworzona dla pokazania procesów zachodzących u człowieka chorego na Alzheimera. Cały przebieg choroby i przemiany zostały pokazane dość drobiazgowo, stąd sformułowanie "naturalizm" :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniała książka ! zapraszam też do siebie : http://szary-sznur.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Baner