piątek, 12 listopada 2010

Eric-Emmanuel Schmitt "Pan Ibrahim i kwiay Koranu"


Kiedy mały Momo podkrada smakołyki w sklepie pana Ibrahima, nawet nie podejrzewa, że stary Arab, który tak naprawdę nie jest Arabem, stanie się wkrótce jego przyjacielem i duchowym przewodnikiem.
Pan Ibrahim i kwiaty Koranu to moje pierwsze spotkanie z francuskim pisarzem i na pewno mogę już powiedzieć, że nie ostatnie...

O kunszcie autora powinno świadczyć to, że w niewielkiej ilości stron, zaledwie 63, potrafi umieścić i przekazać bardzo dużo wartościowych treści. Przeczytawszy pierwsze zdanie wiedziałam już, że książka mnie pochłonie i pozostanie w mojej pamięci na dłużej.

"Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę skarbonkę i poszedłem na dziwki"


Bohaterem jest jedenastoletni Mojżesz, który aby oszukać ojca i podkradać mu pieniądze, musi jednocześnie kraść konserwy u Pana Ibrahima, właściciela sklepu. Chłopiec, który czuje się odrzucony przez ojca, ciągle porównywany do idealnego, wymyślonego brata, nie ma pewności siebie i zatraca radość z życia.
Pan Ibrahim wkrótce staje się jego mentorem i duchowym przewodnikiem. Uczy go i przekazuje mu swoje doświadczenie życiowe. Pokazuje mu również, że szczęście jest w nim samym

Książka przekazuje nam w prosty sposób podstawową mądrość... To My sami decydujemy jak wygląda nasze życie. Każda podejmowana przez nas decyzja ma wpływ na to kim jesteśmy i kim się stajemy. Szczęście zależy od nas samych, nie od otoczenia zewnętrznego. Jeżeli nie chcemy być szczęśliwi, to nic tego nie zmieni.
Często zatracamy radość życia, a to jak nas ludzie odbierają w dużej mierze zależy od tego jak odbieramy samych siebie.

Schmitt w przystępny sposób przekazał nam ważną życiową mądrość. Książka momentami wzruszała i wyciskała łzy, ale w całym swoim przesłaniu niosła radość.
Ja już teraz wstępuję do grona jego wielbicieli :)

13 komentarzy:

 1. Dobrze, że grono fanów tego znakomitego pisarza się poszerza. Sama uwielbiam go bezgranicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oo to koniecznie przeczytaj Oskara i Panią Różę, na pewno Ci się sppdoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście, ciekawie się zapowiada. Ja chyba dzięki Twoim recenzjom szybko zbankrutuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A wiesz, że jest śliczny film na podstawie tej książki "Pan Ibrahim i kwiaty koranu" z 2003 roku z Omarem Sharifem w roli Pana Ibrahima?! Naprawdę warto go zobaczyć:)
  Co do Schmitta przeczytała do tej pory chyba tylko "Oskara i panią Różę", ale już to pozwoliło mi się w nim zakochać i planować zakup wszystkich jego książek:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Kinga - "Oskar i Pani Róża" jest następna w kolejce :)

  Dosia - cieszę się,że moje recenzje maja wpływ na czyjeś wybory książkowe;P Może nie będzie tak źle z tym bankructwem :)

  Paula - Nie słyszałam o filmie, ale teraz na pewno obejrzę;)

  OdpowiedzUsuń
 6. A mnie się wydaje, że będzie. Mam już około setki książek, które zamierzam kupić i przeczytać będąc jeszcze na macierzyńskim, a codziennie dochodzą kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja się trochę bałam sięgać po Schmitta, z obawy przed coehliowszczyzną. Ale chyba warto przełamać uprzedzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam Schmitta. "Oskar i Pani Róża" to była pierwsza moja książka tego autora. Od tamtej pory sięgam w ciemno. Ta też była bardzo dobra. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam "Oskara i Panią Róże" i już dzięki tej krótkiej książeczce polubiłam autora. "Pana Ibrahima..." mam w planach, zwłaszcza, że pierwsze zdanie jest ogromnie interesujące. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dosia - w sumie ja mam nie lepiej... ciągle coś nowego dochodzi do mojej listy życzeń, a budżet... szkoda mówić :)

  Lili - spróbuj ;) 60 stron nie zaszkodzi, a może się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam kiedyś, naprawdę magiczna książka. Zresztą jak każda z Opowieści o Niewidzialnym.

  OdpowiedzUsuń
 12. Posiadam wszystkie książki Schmitta jak i wszystkie przeczytałam, rewelacja na rzadnej sie nie zawiodam choć muszę przyznać, ze te o treści sakralnej są trudnym orzechem do zgryzienia.

  OdpowiedzUsuń

Baner