poniedziałek, 28 listopada 2011

Tomáš Zmeškal "List miłosny pismem klinowym"


Tomáš Zmeškal zaskoczył Czechów swoim debiutem, ponieważ stworzył historię niebanalną i wyjątkową, pozbawioną pierwiastka zwyczajności, który często wdziera się w opowieści miłosne. Wykazał się dojrzałością i wyczuciem, które powodują, że "List miłosny pismem klinowym" to literatura na naprawdę wysokim poziomie.

Kwieta i Josef Czerny poznają się tuż przed wojną. Wspólnie uczestniczą w wykładach profesora Hroznego, zajmującego się odszyfrowywaniem starych i nieznanych tekstów. Duże znaczenie dla ich związku będzie miał fakt, że Josef urodził się w roku w którym odczytano zapisane pismem klinowym zabytkowe teksty. Mężczyzna pragnie zaimponować ówczesnej narzeczonej i również w przyszłości odczytać nieznane dotąd pismo. Życie jednak weryfikuje wszystkie plany Josefa. Po ślubie i narodzinach córeczki Alicji trafia na długie dziesięć lat do więzienia. Kwieta w tym czasie wpada w zniewalające sidła Hynka, człowieka odpowiedzialnego za uwięzienie Czernego.
Autor, aby dodatkowo urozmaić śledzenie losów pary bohaterów wplata w ich historię wiele wątków i bohaterów pobocznych, którzy wprowadzają do opowieści lekki zamęt, powodując jednocześnie, że historia miłosna Kwiety i Josefa pozbawiona jest banalności i nadmiernej tkliwości, która zamęcza czytelnika.
Poznajemy portrety Alicji - córki bohaterów, ich wnuka Krzysztofa, przyjaciela Antoniego, czy też cukiernika Svobody. Obserwujemy więc nie tylko skomplikowaną historię Kwiety i Josefa, ale również mniej, lub bardziej udane opowieści życiowe pozostałych postaci.

W całość Zmeškal zręcznie wplótł przypowieści i wierzenia, dodając powieści odrobiny magii i nierealności, jednocześnie zgrabnie okraszając całość wieloma uniwersalnymi prawdami dotyczącymi życia i codziennej egzystencji w świecie zdominowanym przez totalitaryzm.
Opowieści poszczególnych bohaterów, to przede wszystkim tło dla trudnej i jakże podobnej do polskiej, historii Czech i przemian zachodzących na przestrzeni całego wieku. "List miłosny pismem klinowym" to również świetny obraz Pragi, wraz ze wszystkim co miasto posiada do zaoferowania.

"List miłosny pismem klinowym" to powieść chwilami nierealna i uciekająca od rzeczywistości, pokazująca jednocześnie prawdziwe i trudne życie na tle skomplikowanej historii kraju dotkniętego reżimem komunistycznym, gdzie często uczucia przegrywały ze złym losem i wielką niesprawiedliwością.

Książka Tomáša Zmeškala oczarowała mnie i urzekła, dlatego mam wielką nadzieję ujrzeć wkrótce kolejne powieści autora, równie oryginalne jak ta.
Polecam gorąco!

Wydawnictwo: W.A.B. Stron: 397

6 komentarzy:

 1. Czytałam już wcześniej recenzję tej książki, ale dopiero Twoja naprawdę mnie do niej zachęciła Przeczytam z wielką przyjemnością:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa recenzja, o książce do tej pory nie wiedziałam, ale jak będzie okazja przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się naprawdę ciekawa lektura :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również zachwyciła. Świetna rzecz. Sposób przedstawienia bohaterów, "Złej historii" wszystko to na bardzo dobrym poziomie. Ciekawa jaka będzie kolejna powieść? :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda ciekawie, rzadko widuję książki od naszych południowych sąsiadów... Może warto zapoznać się choć z jedną...?

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie zaczynam ją czytać... Moimi wrażeniami chętnie się podzielę :)

  OdpowiedzUsuń

Baner