niedziela, 13 listopada 2011

Suketu Mehta "Maximum City. Bombaj"

Bombaj to miasto zamieszkane przez prawie 17 milionów ludzi, a w którym ciągle przybywa mieszkańców, głównie z wiosek, którzy liczą na to, że powiedzie im się w wielkim mieście. Przewiduje się, że do 2015 roku liczba wzrośnie do 23 milionów! Miasto wyrzutków, brudu i biedy, gdzie dla kontrastu obok slumsów pojawiają się nowoczesne budynki, a po drogach, których tak naprawdę nie ma, jeżdżą drogie samochody. Suketu Mehta spędził dzieciństwo w Bombaju, skąd później wyjechał na prawie dwadzieścia lat do Nowego Jorku. W jego sercu pozostała jednak tęsknota za krainą dzieciństwa i stąd wzięła się decyzja o powrocie i wychowaniu dzieci w indyjskiej kulturze. Jednak już pierwsza konfrontacja z nowym Mumbajem odsuwa w niepamięć obrazy z młodości. Schizofreniczne miasto, gdzie na każdym kroku napotyka się problemy takie jak brak bieżącej wody, brak elektryczności, niemożność załatwienia czegokolwiek bez ogromnych pokładów cierpliwości, szybko zniechęca i zaczyna drażnić nawet najbardziej wytrwałych.

Mehta stworzył doskonały reportaż, w którym przez pryzmat własnych doświadczeń, ale też poprzez głosy i opowieści ludzi znajdujących się na skrajnych końcach drabiny społecznej, stara się pokazać zawiłości i reguły rządzące wielomilionową metropolią w której się wychował.
Pisarz oddaje więc głos tancerkom z nocnych klubów - Monalisie i Honey, rozmawia z płatnymi zabójcami pracującymi często na zlecenia mafii, pokazuje kulisy powstawania filmów Bollywood, jakże ważnych dla współczesnych mieszkańców Indii. Dzięki autorowi zaglądamy do slumsów, czujemy bród i smród, widzimy nędzę i przeludnienie. Mehta daje nam możliwość "zobaczenia" i przede wszystkim odczucia wielu ludzkich emocji oraz wysłuchania niezliczonej ilości historii, co daje nam pełny obraz miasta, które jest tworzone właśnie przez takie opowieści.

To co charakterystyczne dla "Maximum City. Bombaj" to niezwykły naturalizm. Czytając czujemy autentyczny strach, obrzydzenie, nienawiść, bezsilność czy też sympatię i współczucie dla spotykanych ludzi. Autor nie oszczędza miasta swojego dzieciństwa. Dużą część poświęca kulisom życia politycznego, wszechobecnej korupcji, zakłamaniu, niewłaściwej polityce mieszkaniowej i wielu, wielu innym problemom, które po głębszym zastanowieniu mogą przypominać problemy naszej demokracji. Pisarz nie koloryzuje i nie usprawiedliwia, z uporem i konsekwencją wskazuje problemy pożerające metropolię, w której dane mu było dorastać, a która toczy się ku upadkowi za sprawą złego rządzenia oraz braku kompetencji ludzi na najwyższych szczeblach władzy.

Pozycja Suketu Mehty, to książka obowiązkowa dla każdego, kogo fascynują współczesne Indie, niekoniecznie te tętniące feerią barw i przyciągające egzotyką. Bombaj zarzuca nas kontrastującymi ze sobą obrazami, które autor, wnikliwy obserwator i uczestnik, podaje nam w formie najwyższej jakości książki - reportażu, wobec której nie można przejść obojętnie.
"Bombaj składa się zarówno z pięknych jak i ohydnych części, które walczą na śmierć i życie o każdy metr ziemi." (str. 159)

"Maximum City. Bombaj" to jedna z tych pozycji, do których z pewnością powrócę i po które warto sięgać wielokrotnie, ponieważ prawdopodobnie za każdym razem odkryjemy coś nowego, co mogło nam umknąć przy wcześniejszej lekturze. Polecam gorąco!

Wydawnictwo: Namas Stron: 63710 komentarzy:

 1. Moje klimaty ,mój kraj i dobra recenzja więc muszę pędzić do sklepu ! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie. Chociaż Indie to nie moja bajka, to bardzo lubię czytać reportaże z dalekich stron, tak innych niż to, do tego jesteśmy przyzwyczajeni

  OdpowiedzUsuń
 3. Sądząc po twej recenzji, książka zapowiada się niezwykle interesująco, jednak ja podziękuje, gdyż na chwilę obecną, nie ciekawią mnie Indie ani cała otoczka z nimi związana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bombaj jest w sferze moich podróżniczych marzeń. Na razie chyba będę jednak musiała się zadowolić wyprawą książkową do tego niezwykłego miejsca. Już wiem, że naprawdę warto :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam reportaże. I nawet ilość stron mnie nie przeraża!:) Sięgnę na 100%.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi niesłychanie interesująco. Przy najbliższej okazji rozglądnę się za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie przeczytam, by poznać mocno inny obraz Indii.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. O Bombaju czytałam przy okazji lektury 'Sekretna córka', tam również był pokazany Bombaj bogatych, z pięknymi rezydencjami i miasto biednych ze slumsami. Tylko, że to była fikcja literacka, a przedstawiona przez Ciebie ksiażka to reportaż.
  Dopisuję do listy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytam:) Zapowiada się całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Indie jakich nie znamy, całkiem inne od tych widzianych oczami wielu podróżników. Chętnie przeczytam, bo choć opasło tomisko, widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń

Baner